Autor článku

Nesouhlasím se sloučením příbramských gymnázií

V posledních týdnech a měsících se stále častěji jak na celostátní tak místní úrovni, diskutuje na téma budoucnosti víceletých gymnázií Zvláště poté, co ministr školství Robert Plaga (ANO) podpořil v loňském roce v rámci diskuse o „Nové strategii vzdělávání do roku 2030“, omezení kapacity víceletých gymnázií. S tím, že do budoucna by mělo dojít k omezení jejich počtu. Podle jeho názoru byla obnova osmiletých a zřízení šestiletých gymnázií, v rozporu se závěry moderních studií o předčasné selekci dětí ve školách. Zároveň však potvrdil, že ještě před prosazením tohoto reformního kroku, by mělo dojít k zlepšení kvality výuky na druhém stupni základních škol. A zároveň by na úrovni jednotlivých krajů mělo dojít k vyhodnocení výběrovosti gymnázií a provedení změny dlouhodobých záměrů krajského vzdělávání.

Z mého pohledu však není dobrou cestou rušit víceletá gymnázia. Cílem by mělo být spíše zlepšení úrovně druhých stupňů základních škol. K tomu však nepomůže žádná změna strategie vzdělávání, případně jiné zázračné řešení. Touto cestou je stanovení základních povinných školních vzdělávacích plánů, které se budou na všech školách dlouhodobě dodržovat. Ruku v ruce se snížením počtu dětí ve třídách na maximální počet dvacet žáků. A dosavadní rozhodování žáků a jejich rodičů mezi pokračováním výuky na základní škole nebo studiem na víceletém gymnáziu, by mělo nadále zůstat na individuálním uvážení. Je zřejmé, naplnění tohoto “ambiciózního“ politického rozhodnutí, včetně společenské a odborné diskuse na dané téma bude trvat několik dalších let.

A právě proto, bychom jako „Příbramáci“ neměli v tomto „mezičase“ ustupovat jinému “ambicióznímu“ politickému rozhodnutí. Krátce po Novém roce 2021 se totiž objevila informace, že radní pro oblast vzdělávání a sportu Středočeského kraje Milan Vácha (STAN), začal velmi razantně prosazovat sloučení obou gymnázií (Pod Svatou Horou v Příbrami I a v ulici Legionářů v Příbrami VII). S jasnou ambicí, aby do budoucna v našem městě existovalo pouze jedno gymnázium, a to se sídlem na ulici Legionářů. O tzv. „optimalizaci středního školství“ ostatně hovořilo programové i prohlášení nové krajské koalice ze 4. 11. 2020. V něm se však velice opatrně počítalo s optimalizací sítě škol s ohledem na regionální dostupnost, technický stav budov, zájem uchazečů a očekávaný demografický vývoj. Nicméně tento návrh prošel první diskusí pouze ve Výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost Stč. kraje a neproběhl doposud jednáním rady kraje a také ani jejím zastupitelstvem. Podle mého názoru, by však podobnému návrhu na „sloučení“ měla předcházet práce expertní skupiny z oblasti školství, která by všechny aspekty navrhované reorganizace posoudila. Zejména s ohledem na skutečnost, že reálná kapacita obou škol je naplněna. A také s ohledem na skutečnost, že mezi rodičovskou a občanskou veřejností v Příbrami panuje s odbornou a pedagogickou úrovní obou škol zřejmá spokojenost. Samozřejmostí by také měla být politická a odborná diskuse jak na úrovni Středočeského kraje, tak na úrovni samotného města Příbram. Skutečná realita tohoto pro naše město tak důležitého příběhu však probíhá podle jiného scénáře. Radní pro oblast vzdělávání a sportu Středočeského kraje Milan Vácha (STAN) již dokončil s řediteli obou gymnázii Ivou Kadeřábkovou a Pavlem Karnetem vstupní jednání. Na první pohled dopadla dobře, protože ředitel gymnázia pod Svatou Horou Pavel Karnet následně oznámil, že jeho škola může i nadále přijímat žáky do šestiletého i čtyřletého oboru. A nově přijatí žáci mají v září 2021 normálně nastoupit ke studiu na gymnáziu pod Svatou Horou. Nicméně, tento „kompromis“ byl vynucen pouze vnějšími okolnostmi. Rada kraje a zastupitelstvo kraje, by totiž z důvodu časové tísně nestačily projednat „kontroverzní návrh“ na sloučení do doby vyhlášení přijímacího řízení na obě školy. A tak bylo formálně oznámeno, že školy budou pokračovat ve své činnosti v dosavadním režimu. Nicméně „důvěrné zdroje“ z prostředí hejtmanství, mluví o sloučení příbramských gymnázií jako o hotové věci. S tím, že proběhne následující rok.

Je zajímavé, když v roce 2019, tedy v minulém volebním období, navrhoval tehdejší radní pro školství Zdeněk Seidl sloučení SOŠ Český Brod-Liblice se Střední průmyslovou školou strojírenskou a Jazykovou školou v Kolíně a také spojení gymnázia v Čelákovicích s gymnáziem v Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi, strhla se ze strany tehdy opozičních zastupitelů STAN přímo bouře. Vzhledem k tomu, že v okresech Kolín a Praha východ má STAN dlouhodobou a silnou voličskou podporu, nemohl podobný krok připustit. A s argumentací, že rozhodnutí o rušení středních škol nebylo dostatečně připraveno a s odkazem na neexistenci dlouhodobého plánu optimalizace sítě středních škol, navrhl odvolání radního Zdeňka Seidla z funkce. A nyní pouhé dva roky od této události, postupuje radní pro oblast vzdělávání a sportu Středočeského kraje Milan Vácha (STAN) v cause příbramských gymnázií téměř identickým způsobem. Přes neexistenci dlouhodobého plánu optimalizace sítě středočeských středních škol a také nepřipravenosti podobného kroku, prosazuje sloučení příbramských gymnázií.

Tato skutečnost, by měla vyburcovat příbramskou politickou, odbornou a občanskou veřejnost k jasnému odporu proti tomuto záměru. Především krajští zastupitelé z Příbrami Václav Švenda (TOP 09), Simona Luftová (Piráti), Antonín Schejbal (Piráti) a Jiřina Michalová (ANO) by měli hájit zájmy Příbrami a jejích občanů. Podobně razantní „NE“ také očekávám od příbramské radnice vedené starostou Janem Konvalinkou. Příbrami byla v minulosti díky působení vysoké školy báňské, existenci učitelského ústavu a kvalitní nabídce středních škol, nazývána podbrdskými Athénami. S ohledem na tuto tradici, bychom si proto neměli nechat vnutit nekompetentní rozhodnutí, směřující ke zrušení a likvidaci zavedeného Gymnázia Pod Svatou Horou.

Nové články
Radek Ctibor: Novák a pak nic. Přes velké problémy přehlížíme malé

Radek Ctibor: Novák a pak nic. Přes velké problémy přehlížíme malé

Přidat recenzi
Příbram se potýká s celou řadou těžkostí – chybí dostupné bydlení, kapacita...
Číst více
Marie Kubová: Nemyslím si, že současná nabídka a struktura vzdělávací soustavy pro Příbram je dostatečná

Marie Kubová: Nemyslím si, že současná nabídka a struktura vzdělávací soustavy pro Příbram je dostatečná

Přidat recenzi
Během svého života jsem nasbírala řadu zkušeností. Sama jsem s manželem vyc...
Číst více
Obnovme stará dětská hřiště

Obnovme stará dětská hřiště

Přidat recenzi
V Příbrami je poměrně hodně dětských hřišť. Mnohé vznikly poměrně nedávno, ...
Číst více