V případě úspěšné volby KDU-ČSL do zastupitelstva města ve volbách 2022, budou naši kandidáti prosazovat, ukončení smluvního vztahu Města Příbram s 1. SČV koncernu Veolia, na provozování příbramské vodohospodářské infrastruktury. Zahájíme veškeré právní kroky k ukončení stávajícího provozního modelu. K tomuto bodu našeho volebního programu nás vedou následující skutečnosti:
-
Voda není zboží, je veřejným statkem. Proto prosazujeme, aby byl prodej vody z místních přírodních zdrojů byl nastaven v zájmu příbramských občanů a nikoliv v zájmu nadnárodní finanční skupiny. Přesně podle hesla kdo platí, tomu to má voda sloužit.
-
Uvedený krok umožní Městu Příbram, aby se ucházelo o finanční zdroje z prostředků Evropské unie (stávající model tuto věc neumožňuje). A nově získané zdroje následně investovat do vodohospodářského majetku Příbrami.
-
Voda je pro město Příbram tím, čím je krev pro člověka. Nemá-li město v rukou správu vody, peněžní toky a zisky z prodeje vody, pak je bohužel závislé na cizích korporaci a naši občané nejsou svobodní.
-
Všechny náklady spojené s výrobou vody zaplatí nakonec pouze odběratelé- občané Příbrami a okolních obcí. Prodej vody proto musí být nastaven v jejich zájmu, tak jak tomu bylo v minulých generacích.
-
Musí platit princip, že co se od příbramských odběratelů za vodu vybere, musí skončit zpět v příbramském vodárenství a nikoliv v cizině.
V letech 2010 – 2022 odteklo z České republiky cca 30 miliard korun zisku z vodného a stočného, přičemž většina těchto financí skončila na účtech zahraničních vlastníků vodárenských společností. V těchto miliardách jsou také desítky milionů korun, které zaplatili příbramští občané v ceně vody.
Události posledních let jasně ukazují, že být vlastníkem infrastrukturního vodohospodářského majetku již nestačí. Město Příbram musí opětně získat kontrolou nad peněžními toky z prodeje brdské a vltavské vody. A výnosy z jejich prodeje následně vracet do místního vodárenství.
Mgr. Josef Vacek
KDU-Příbram
(foto - zdroj: https://1scv.cz)